Krótka opinia na temat zestawu głośnikowego Sapphire marki Pylon Audio

Zaprezentujemy dziś Państwu krótką ale treściwą informację na temat nowego zestawu głośnikowego Sapphire, polskiej firmy Pylon Audio, która znana jest między innymi z otrzymanej nagrody roku 2011 za zestaw głośnikowy Pearl, przyznanej przez Pana Wojtka Pacułę, który jest redaktorem naczelnym niezależnego magazyn auudio High Fidelity.

O firmie Pylon Audio

Na początek parę słów o firmie Pylon Audio. Strona producenta informuje nas o wieloletnim doświadczeniu w produkcji obudów głośnikowych. Od ponad roku firma specjalizuje się w produkcji zestawów głośnikowych. Jej siedziba mieści się obok Wrześni, z której wywodzi się ikona polskiego audio – Tonsil. Od niedawna firma Pylon Audio umożliwia odsłuch zestawów głośnikowych w swoim pokoju odsłuchowym, który mieści się w zakładzie produkcyjnym. Na stronie producenta umieszczona jest informacja, że inżynierowie zapewnią nam fachowe doradztwo przy zakupie sprzętu audio, dzięki czemu możemy nie tylko zasięgnąć porady na temat interesującego nas zestawu głośnikowego, ale również zapoznać się z każdą kolumną w sposób bezpośredni i na żywo, co według nas jest podstawą przy zakupie wymarzonego zestawu audio.

Budowa zestawu Sapphire

Wszystko, co dotyczy kwestii wykonania i sfery wizualnej można by określić w dwóch słowach: precyzja i estetyka. Pokuśmy się jednak o nieco dokładniejszy opis. Trójdrożna, zwarta i solidna konstrukcja wykonana z płyty MDF, wykończona wysokiej jakości okleiną. Z uzyskanych informacji, firma Pylon Audio w najbliższym czasie ma zamiar udostępnić kilka wariantów wykończenia naturalnymi okleinami  w kolorze– wenge, orzech, czarny. Front obudowy pokryty jest estetycznym czarnym, matowym lakierem, podkreślonym delikatnie ściętymi krawędziami. Cała konstrukcja zestawu Sapphire jest zwarta, dość masywna uzmysławiająca, że obcujemy z konstrukcją o przemyślanych komponentach. Producent informuje nas, że użyte głośniki w modelu Sapphire są w całości rozwiązaniami OEM-owymi. Jednostka została napędzona przez 22cm głośnik niskotonowy z silnym układem magnetycznym, natomiast na średnicy pracuje wyspecjalizowany przetwornik 14cm. Całości dopełnia jedwabna kopułka o średnicy 25mm, wyposażona w aluminiowy front oraz podwójny magnes ze zintegrowaną komorą wytłumiającą. Okablowanie użyte wewnątrz kolumny to nic innego, jak wysokiej jakości miedź beztlenowa OFC. Dobrym rozwiązaniem jest tylny panel przyłączeniowy obudowy, umieszczony w podfrezowaniu, przytwierdzony solidnymi terminalami. Uderzająca jest staranność z jaką zestaw został wykonany, nie ma tu miejsca na niedokładność, wszystko stanowi pełną zgodności całość. Kolumny Sapphire marki Pylon Audio świetnie wkomponują się w każde wnętrze, a srebrna obwódka wokół głośnika wysokotonowego doda wrażenia wyrafinowanej estetyki. Zestaw głośnikowy Sapphire dedykowany jest do pomieszczeń 15-45m2.

Dźwięk zestawu Sapphire

Czym kolumny Sapphire mogą nas do siebie przekonać? To z pewnością kilka wyraźnych plusów, które dają o sobie znać już z pierwszym odsłuchem. Na pewno usłyszycie ładnie poukładaną przestrzeń, niebywałe brzmienie charakteryzujące się czystym, spójnym dźwiękiem, który z łatwością odrywa się od głośników. Zestaw Sapphire został wysterowany tak, aby dźwięk był zwarty i zdecydowany, a zarazem subtelny, podkreślony detalicznym i jasnym wokalem. Zacznijmy od basu, który doskonale rozchodzi się po pomieszczeniu dając uczucie uczestnictwa oraz pełnej głębi poprzez swój zdecydowany wyraz, istotnie mocniejszy niż w zestawie Pearl. Bas jest krótki, co pozwala na uzyskanie bardzo dobrej rytmiki w nagraniach, dlatego też niskie tony podkreślą rozmach każdego utworu, który będzie fundamentem odbioru muzyki. A wokal? Wokale damskie bezpośrednie, gładkie, męskie z odpowiednim ciężarem, b. ładnie lokalizujące muzyków na scenie – generalnie przestrzeń jest mocnym punktem zestawów. Zestaw Sapphire podobnie jak kolumny Pearl powoduje, że wokal wybiega przed orkiestrę, co daje bardzo przyjemny efekt. Całość robi wrażenie, a nieszablonowa, nowoczesna estetyka i niezwykła wręcz przejrzystość dźwięku dodają kolumnom Sapphire atrakcyjności. Na pewno kolumny Sapphire nie grają wybitnie gęsto, raczej swobodnie z nutą soczystości w średnicy.

Podsumowanie

Podsumowując zestaw Sapphire to przede wszystkim kultura brzmienia. Konstruktorzy zrezygnowali z agresywnego sposobu prezentacji. Tym razem prym przejęła precyzja i przestrzeń. Bez problemu usłyszymy czystą i pełną skalę dźwięków. Przestrzenność dźwięku to także wspomniany wyżej efekt dopracowanych do perfekcji wizualnych detali zestawu, jak ścięcia krawędzi kolumn. Przestrzeń zestawu głośnikowego to wynik harmonii, dogrania go od strony akustycznej. Wysoka 90dB realna efektywność przy zachowaniu 8ohm impedancji sprawia, że kolumny stanowią łatwe wysterowanie nawet dla niedrogich wzmacniaczy czy amplitunerów kina domowego.

Według nas firma Pylon Audio postawiła sobie za cel konstruowanie zestawów głośnikowych, z których dobiegnie nas dźwięk porównywalny do tego, jaki słyszymy obcując z muzykami podczas koncertów. Długie godziny odsłuchu, dopracowywania szczegółów, perfekcja wykonania i doświadczenie sprawiają, że z każdym nowym produktem Pylon Audio zbliża się do uzyskania takiego rezultatu. Jeśli można mówić, że Pylon Audio jest coraz bliżej celu, to tylko dzięki kolumnom Sapphire, których odsłuch należy do niezwykle przyjemnych muzycznych doznań.

 

This entry was posted in Bez kategorii and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>